Divadelní spolek - UFO

profilova fotkaU.F.O. neboli Unie Ftipných Osobností je nová formace divadelníků z Týniště nad Orlicí. Jejím zakladatelem a iniciátorem činností skupiny je Jiří Proche. On sám je zkušeným ochotníkem, ale touha dělat divadlo po svém ho dovedla k sestavení vlastního souboru herců. Přináší náměty k budoucím hrám a díky jeho angažovanosti a schopnosti umět se pro věc nadchnout přicházejí z jeho strany podněty k širšímu působení umělecké skupiny.

Tento rok si vzal za své prosadit U.F.O. k účasti na Open air scéně v rámci Mezinárodním divadelním festivalu evropských regionů v Hradci Králové pořádaný pod záštitou Klicperova divadla. Jeho zapálení pro věc nakonec opravdu přineslo vysněnou účast na zmíněné přehlídce divadel. Nešlo ale pouze o přehrání jedné hry, ale o čtyřdenní program nabitý divadlem, hudbou a tancem. Ze záměru účinkovat na festivalu krátkou půlhodinu se vyklubal vícedenní projekt představující týnišťskou kulturní scénu reprezentovanou ZUŠ Týniště nad Orlicí, Mladým týnišťským bigbandem, kapelou Black Buřiňos ,a Band-a-ska.

Divadelní spolek vznikl v létě roku 2013 a za dobu dvouleté existence má na kontě dvě autorské hry. Jejich tvůrcem je dvacetiletý student pardubické univerzity Jindřich Bartoš. Je nadaným dramatickým scénáristou, režisérem, ale svoje místo má i na jevišti. Zakládající trojici doplňuje Veronika Pulpánová coby režisérka a velmi talentovaná herečka s ambicemi na dráhu profesionálky. Dnes tvoří soubor patnáct lidí a je oficiálně zapsaným občanským sdružením.

Letos v dubnu představili mladí herci na domácí scéně jejich prvotinu Schopnosti žen. Premiéru druhé hry Den blbec zhlédli týnišťští diváci tento podzim. Hry jsou vystavěny jako komedie a obě se nás snaží pobavit tragikomikou partnerských vztahů. Schopnosti žen pojednávají o nesnázích dnešních mladých žen a dívek najít si vhodného partnera. Den blbec nám ukazuje naopak pohled na ženy z mužské perspektivy.

V příštích měsících plánuje U.F.O. zájezdová vystoupení především ve východních Čechách a tímto zve na svá představení všechny milovníky divadla a všechny ty, kteří se chtějí třeba jen dobře pobavit a zasmát. Aktivity a činorodost tohoto občanského sdružení můžete sledovat na Facebooku, kde mají vlastní profilovou stránku.